Siedmiolatek na Mnichu

Siedmiolatek na Mnichu

7 września 2014 siedmioletni Alekxander Piegza z tatą, wszedł na Mnicha „Przez płytę”. Być może jest on najmłodszym zdobywcą Mnicha. Alexander zgodził się odpowiedzieć na kilka pytań.

Od kiedy się wspinasz w Tatrach? - ....milczenie...10 sekund i mówi - od jakiegoś miesiąca , od 2 miesięcy (w sumie to prawda bo to był pierwszy samodzielny wspin w Tatrach , ale Alex wspinał się wcześniej w skałach, a od 3 roku życia np w Kobylanach i na ścianie w Andrychowie).

Czy bardziej tata Cię wyciąga w góry, czy częściej Ty sam się upominasz o takie wycieczki? - Znów milczenie ... i mówi - w sumie to tata mnie częściej wyciąga i śmiech ale ja tez mu mu czasem mówię żebyśmy jechali w Tatry.

Czy mama akceptuje te wyprawy? - Tak mama wie o naszych wyjazdach ale nie o wszystkich - śmiech.

Kiedy pierwszy raz byłeś na „Orlej Perci”, czy byłeś? - Nie bylem na orlej perci. (Ale był wiele razy w Tatrach na trekkingu. Wiele razy na Kopie Kondrackiej, granią przez Kopę, Kasprowy z Kuźnic do Kuźnic w niecałe 5 godzin. Tatry słowackie, Wysokie, Lodowa Przełęcz w wieku 4 lat).

Jak znosisz ekspozycję, czy boisz się przepaści pod nogami, czy ją lubisz? - Trochę tak, trochę się boję przepaści, ale nie jest tak strasznie. 

Masz jakieś tatrzańskie marzenie – ścianę, drogę? - Tak mam marzenie. Jak byliśmy na Mnichu to chciałbym wejść na tą górę z tyłu Mnicha, którą widzieliśmy (chodzi o Zadniego Mnicha); więc może w przyszłym roku... Chociaż jest też pomysł pójścia na Lewych Wrześniaków na Zamarłej Turni, albo na Filar Świnicy, ale to się jeszcze zobaczy.

Masz jakiegoś tatrzańskiego idola, wzór, ulubionego wspinacza? - Tak mam idola - to mój tata (serio tak powiedział).
Chcesz się kiedyś sam wspinać w Tatrach i w innych górach? - Tak chciałbym kiedyś pojechać w inne Tatry.

 

Odpowiadał: Alexsander Piegza

Pytania zadał: Adam Śmiałkowski

Odpowiedzi zebrał Przemysław Piegza (tata)

Zdjęcia: Przemysław Piegza

Przemek (tata Alexsandra) wspina się w Tatrach i w Alpach od 20 lat, latem i zimą.
Od wielu lat przedkłada wspinanie zimowe nad skituring, freeride i narciarstwo ekstremalne.

Bardzo istotna rzecz o której nie wspomniał - Alex jest mały i większość dróg łatwych dla nas jest dla niego o wiele trudniejsza ze względu na wzrost, np wyjście początkowe na płytę na Mnichu. Chłopak walczył do samego końca dopingowany przez innych wspinaczy oklaskami i okrzykami: "dawaj dawaj dasz radę!!!”